Vuosi 2024 on tullut päätökseensä, ja on aika katsoa hieman taaksepäin millaisia asioita vuosi piti sisällään.
Ammatillisesti päällimmäisenä on mielessä oma ensimmäinen ulkomaan kiertue Einoan kanssa Saksaan kesäkuussa 2024 DFG:n (Saksalais-Suomalainen seura) kutsumana, se oli intensiivistä mutta ihanaa!✨ Kiersimme kahdeksalla eri paikkakunnalla yhdeksän päivän aikana. Tuona aikana auton kilometreihin tuli 2300 kilometriä halki Saksan, ja saimme esiintyä mitä upeammissa paikoissa.
Olin ehkä aiemmin ajatellut, että suomenkielisellä musiikilla meidän yleisö olisi automaattisesti nimenomaan -vain- Suomessa, mutta konserteissa meidän yleisössä olikin yllättäen hyvin paljon saksankielistä yleisöä. Suomi on nimittäin kovaa huutoa maailmalla!
Ohessa muutama kuva kiertueelta.





Einoan muut konsertit (mm. esiintyminen Hennan kanssa Natural High Healing festivaaleilla heinäkuussa sekä esiintyminen koko yhtyeellä Tuusulan kaupungin Itsenäisyyspäivän konsertissa joulukuussa) ja Megasakin Pori Jazzin Lokkilavan konsertti (heinäkuussa) tanssijoiden kanssa ovat jääneet kirkkaimpina vuodesta mieleen.🙏🏼 Keikkoja tuli kaikenkaikkiaan vuoden aikana freelancerina taas n. sata, joka on omalla mittapuullani oikein hyvä määrä.👌




Suurkiitos lukuisille yhteistyötahoille upeasta vuodesta 2024! Ilolla ja innostuksella odotan, mitä kaikkea vuosi 2025 tuo tulleessaan ❤

-Elina
Jätä kommentti